FAQ
Pre ľahšiu orientáciu v našej poradni sme pre Vás pripravili zoznam tém, ktorých sa otázky týkajú. Môžete využiť kombináciu viacerých tém.
Hlavné témy
Novo pridané otázky
Sušiaca/suchá skriňa
Čo je sušiaca/vlhkostná skriňa?
Sušiaca/suchá skriňa je skladovací systém (ako „almirah“), zaisťujúci ochranu nejakého sortimentu výrobkov pred problémami súvisiacimi s vlhkosťou. Je to puzdro so zásobou vysúšacieho materiálu, ktoré udržuje vo vnútornom prostredí špecifikovanú hodnotu RH (môže byť kdekoľvek medzi 1-50 % RH). Suché skrine s pohlcovačom vlhkosti sa tiež nazývajú vysušovacie skrine, sušiace skrine, sušiace suché boxy, skladovacie skrine s nízkou vlhkosťou.
Výhody sušiacej skrine
Akú má sušiaca skriňa výhodu?
Používanie suchých skríň má rôzne prednosti:
- Predchádza chybám v dôsledku kontaminácie procesu pretavenia vlhkosťou.
- Zaisťuje zhodu s normou IPC/JEDEC J-STD-033C.
- Odstraňuje nutnosť používania sáčkov s vlhkostnou bariérou.
-
Riadenie procesu s merateľnými hodnotami RH pomocou vlhkomeru s digitálnym displejom.
Výhody skríň oproti vreckám s vlhkostnou bariérou
Aké majú suché skrine prednosti oproti vreckám s vlhkostnou bariérou (MBB)?
Šetrí prácu, náklady a silikagél. Užívateľ môže vložiť misky s elektronickými súčiastkami, cievky priamo do skrine bez toho, aby bolo nutné ich vkladať do sáčkov s vlhkostnou bariérou. Je to jednoduchšie a efektívnejšie ako MBB. Tieto skrine netrpia žiadnymi problémami sáčkov MBB, ako je nedokonalé utesnenie, prerazenie sáčkov, a všeobecne je s nimi menej ťažkostí, ako pri balení/prebaľovaní materiálov vo vreckách.
Ukladanie dielov, súčiastok
Ktoré prvky, diely, súčiastky sa spravidla ukladajú do vysúšacích skríň?
Súčiastky, materiály klasifikované ako MSD [súčiastky citlivé na vlhkosť], alebo akékoľvek ďalšie materiály, súčiastky citlivé na chyby, súvisiace s vlhkosťou. Príklady: elektronické súčiastky, polovodiče, DPS, kamery, objektívy, elektronické prvky, meracie prvky, polovodiče, kondenzátory, batérie, čidlá atď.
Typické chyby MSD
Môžete uviesť typické chyby, súvisiace s kontamináciou MSD vlhkosťou?
Medzi také vady patrí praskanie [popcorning], zdvihnutie spoja, zdvihnutie čipu v polovodičoch. Patrí sem aj možnosť korózie v dôsledku iónových nečistôt, popraskania a mikroskopickej trhliny puzdier IO a BGA.
Indetifikácia chýb
Ako môžem identifikovať v zostave chyby súvisiace s MSD?
Niektoré vady, ako napr. trhliny, je možné spozorovať voľným okom alebo pod mikroskopom. Praskanie je možné počuť zvnútra pretavovacej pece. Spravidla je však dosť ťažké tieto vady zistiť. Na tento účel je lepšie použiť test. Nechajte misku s prvkami MSD prejsť svojim normálnym procesom pretavenia. Po jeho ukončení pošlite túto misku s prvkami MSD do laboratória tretej strany, aby vykonali test skenovaním akustickou mikroskopiou, alebo priečnym rezom. Na základe výsledkov testu potom môžete zaviesť program riadenia súčiastok MSD.
Vznik trhlín
Kedy dochádza k vzniku mikroskopických trhlín v integrovanom obvode?
Mikroskopické trhliny vznikajú počas procesu pretavenia v puzdrách IO, obsahujúcich vlhkosť. Pre niektoré puzdrá IO platí záruka iba 24 hodín po vybratí z vrecúšok s vlhkostnou bariérou. Po vystavení vplyvu prostredia tieto puzdrá IO pohlcujú vlhkosť, výsledkom čoho je vznik mikroskopických trhlín. Aby k tomu nedochádzalo, je potrebné používať suché vlhkostné skrine.
Norma
Čo je IPC/JEDEC J-STD-033?
Norma IPC/JEDEC J-STD-033 obsahuje podrobné postupy pre manipuláciu, balenie, expedíciu a používanie povrchovo montovaných súčiastok citlivých na vlhkosť/pretavenie.
Pohlcovač vlhkosti
Čo je to pohlcovač vlhkosti, aký je dôležitý pre suchú skriňu?
Pohlcovač vlhkosti je materiál, ktorý rýchlo absorbuje vodu, a preto sa používa ako sušidlo. Vysúšací materiál je možné navyše ľahko obnoviť (spravidla zahrievaním) a uviesť späť do pôvodného stavu, takže môže opäť začať pohlcovať vlhkosť. Pohlcovač vlhkosti je teda dôležitý materiál v suchých vlhkostných skriniach, ktoré sú založené na absorpčných vlastnostiach.
Chemický proces?
Používajú suché skrine nejaký chemický proces?
Suché skrine nepoužívajú žiadnu chemickú reakciu. Pohlcovač vlhkosti jednoducho absorbuje vlhkosť a potom sa zahrievaním vysuší – vysušená vlhkosť sa uvoľňuje do prostredia mimo skrine.
N2 alebo vzduch?
Je na lepšie vysúšanie potrebné N2 alebo čistenie suchým vzduchom?
Skrine pracujú na princípe sušidla s elektronickou reguláciou hodnoty PH <5 %. Naše skrine nepotrebujú ani N2, ani suchý vzduch. Zákazník teda ušetrí náklady na spotrebovaný čistiaci plyn, a vyhne sa aj problémom spojeným s manipuláciou s dusíkovými fľašami.
ESD prevedenie skrine
Ponúkate ochranu svojich suchých skríň pred ESD?
Áno, náš rad ESD Safe má antistatický náter, sklo, police, stojany/podvozky plus uzemňovací vodič. Dodávame ako verziu bezpečnú pred ESD, tak verziu bez tohto zabezpečenia. Ak je to pre vašu aplikáciu potrebné, zvoľte si verziu ESD.
Recovery time / doba obnovy
Čo je to doba obnovy suchých skríň?
Účelom suchých skríň je udržiavať hodnotu RH vo vnútri skrine v blízkosti hodnoty, nastavenej elektronickou reguláciou. Akonáhle sa otvoria dvere, hodnota RH vo vnútri sa náhle zvýši vplyvom pôsobenia vonkajšej vlhkosti. Doba obnovy je čas potrebný na to, aby skriňa dosiahla opäť nastavenú úroveň RH potom, čo boli dvere otvorené a zase zatvorené.
Pohlcovač vlhkosti
Je nutné pohlcovač vlhkosti pravidelne vymieňať?
Pohlcovač vlhkosti nie je nutné vymieňať. V normálnych prevádzkových podmienkach funguje 10 rokov a viac bez výmeny.