Ako je vyrobený mikroskop

Základné prvky a diely mikroskopu
Základom mikroskopu sú šošovky, ktoré tvoria objektív a okulár. Okuláre a objektívy sú často výmenné. Zväčšenie: asi 50x až 1000x. Maximálne teoretické zväčšenie je asi 2000x a to už naráža na fyzikálne bariéry kvôli obmedzeniu dĺžky svetelných vĺn.
Svetelný mikroskop, či už ide o jednoduchý mikroskop, alebo zložitý vedecký mikroskop, obsahuje tieto základné systémy:
- Prídavný objektív zvyšuje/znižuje zväčšenie a zároveň znižuje/zvyšuje pracovnú vzdialenosť. Prídavný objektív sa skrutkuje na optiku tela mikroskopu.
- Osvetlenie – osvetlenie vzorky – pozorovaného predmetu, je buď horným svetlom, alebo spodným. Spodné svetlo je zabudované do stolíka. Osvetlenie je LED alebo tzv studené svetlo.
- Objektív – tvorí obraz.
- Prídavný objektív – jeho zväčšenie ovplyvňuje celkové zväčšenie mikroskopu a pracovnú vzdialenosť. Platí, čím menšie zväčšenie, tým väčšia pracovná vzdialenosť.
- Okulár – prenáša a zväčšuje obraz zo šošoviek objektívu do oka. Zväčšenie okulárov má podstatný vplyv na celkové zväčšenie mikroskopu.
- Tubus – udržuje okulár v správnej vzdialenosti od objektívu a blokuje rozptýlené svetlo.
- Zaostrenie – poloha objektívu v správnej vzdialenosti od vzorky. Výsledkom je kvalitné zobrazenie vzorky.
- Regulátor hrubého zaostrenia – slúži na premiestnenie objektu do roviny zaostrenia objektívu. Ide vlastne o poistnú skrutku.
- Regulátor jemného zaostrenia – slúži na jemné zaostrenie obrazu.
Základné termíny v odbore mikroskopia
- Zorné pole - oblasť vzorky, ktorou je vidieť mikroskopom s daným objektívom.
- Zväčšenie - súčin zväčšovacej schopnosti objektívu a šošoviek okulára.
- Rozlíšenie - dva predmety sú tak blízko pri sebe, že už nie sú naďalej detekované ako samostatné objekty (spravidla v nm).
- Pracovná vzdialenosť je vzdialenosť medzi telom mikroskopu a stolíkom mikroskopu.
- Studené svetlo - súhrnné označenie pre osvetlenie, ktoré na výstupe produkujú iba svetlo, nie teplo. Do tejto skupiny patria všetky osvetlenia, pri ktorých je svetlo vedené od svetelného zdroja (obvykle vysokovýkonové halogénové lampy 100-150 W) zväzkom optických vlákien k pozorovanému objektu. LED osvetlenie - Je najmodernejší typ osvetlenia, vybavený LED diódami, ktoré vydávajú biele svetlo so spektrom denného svetla. Výhody sú: odpadá nutnosť použitia modrého filtra (ktorý sa používa na kompenzáciu žltého zafarbenia svetla halogénového osvetlenia), výrazne predĺžená životnosť rádovo v tisícoch hodín, veľmi nízka spotreba prúdu a relatívne nízka obstarávacia cena.
- Okulár a prídavný objektív – ich zväčšením sa ovplyvňuje celkové zväčšenie mikroskopu a pracovná vzdialenosť. Pri prídavnom objektíve platí, čím menšie zväčšenie, tým väčšia pracovná vzdialenosť. Zväčšenie okulára podstatne ovplyvňuje zväčšenie celej zostavy mikroskopu.
- Mikroskop monokulárny - monokulár - mikroskop, vybavený hlavicou s jedným okulárovým tubusom na pozorovanie jedným okom.
- Mikroskop binokulárny - binokulár - mikroskop, vybavený hlavicou s dvoma okulárovými tubusmi pre pozorovanie oboma očami.
- Mikroskop trinokulárny – trinokulár – mikroskop, vybavený hlavicou s dvoma okulárovými tubusmi na pozorovanie oboma očami a tretím tubusom na pripojenie digitálneho fotoaparátu alebo kamery.